Clicky

Singurul site dedicat exclusiv sportului local.

Echipa ASU Politehnica Timişoara a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (1-1), formaţia Dunărea Călăraşi, într-un meci din etapa a XXXIII-a a Ligii a II-a în care a jucat în inferioritate numerică din minutul 36, după eliminarea lui Mera.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Ghinescu ’43, Blănaru ’50, ’63 şi Vucea ’87, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Ţîră, în minutul 28. Partida Chindia Târgovişte – Sepsi Sfântu Gheorghe se va disputa duminică.

Infrangerea suferita de Dunarea pe Bega este una rusinoasa. Scorul este deosebit de dur. Adversarul este unul cu un buget modest, iar lotul de jucatori este alcatuit din localnici. In schimb, la Calarasi este boierie. Probabil ca unora li s-a urcat la cap!

Calarasenii au tot vorbit pana acum despre faptul ca din vara vor ataca promovarea. Ar fi de bun simt ca de acum inainte sa abordeze acest subiect in soapta. La club inca se petrec episoade de indisciplina. Rezultatele bune de pana acum au facut ca ele sa stea ascunse pana acum.

Dunarea trebuie sa se organizeze mult mai bine daca isi doreste sa repete rezultatele foarte bune din sezonul trecut. Misiunea nu va fi deloc usoara, mai ales ca o parte din jucatori au inceput sa se traga de sireturi cu jucatorii. Nu e bine militaria, de acord, insa cand pierzi cu 4-1 in fata unui adversar aflat mai jos decat tine in clasament n-ai altceva de facut decat sa iei masuri.

Timisoara a castigat la Calarasi, in tur. Atunci s-a spus ca jucatorii au vrut sa-l lucreze pe Adrian Mihalcea. Imediat dupa meci, antrenorul a vrut sa demisioneze, insa cererea i-a fost respinsa. Nu moare nimeni dupa acest esec, dar staff-ul tehnic si cel administrativ trebuie sa constientizeze ca prea multa exuberanta dauneaza performantei.