Clicky

Singurul site dedicat exclusiv sportului local.

Ciocu’ mic, Chindia!

Chindia Targoviste – Dunarea Calarasi, scor 2-2. Au marcat: Cherchez ’34 şi ’45, ambele din penalti, respectiv Missi ’10 şi Drăghiceanu ’78.

Cu vreo doua saptamani inaintea jocului de astazi, de la Targoviste s-a pornit un val de atacuri taranesti la adresa lui Dan Alexa. Nu ma inscriu printre cei care il adora pe tehnicianul Dunarii, insa ceva mi-a atras atentia. Banateanul a fost catalogat ca fiind un tehnician fara nici o realizare. Pardon? Alexa are in CV doua promovari in Liga I. N-am stat sa fac comparatii cu banca tehnica a dambovitenilor. Nu are rost. Insa remiza de sambata, de la Targoviste, reprezinta un motiv de satisfactie enorm pentru tot fotbalul calarasean.

Chindia Târgovişte a terminat la egalitate, scor 2-2 (2-1), partida disputată, sâmbătă, pe teren propriu, cu Dunărea Călăraşi, în etapa a XVIII-a a Ligii a II-a. Gazdele au juat o repriză cu un fotbalist mai puţin, după ce Neicuţescu a fost eliminat în minutul 45+1.

Au marcat Cherchez ’34 şi ’45, ambele din penalti, respectiv Missi ’10 şi Drăghiceanu ’78.

Dunărea Călăraşi a urcat pe locul I al clasamentului, cu 40 de puncte. AFC Hermannstadt are tot 40 de puncte şi tot plus 20 la golaveraj, dar a marcat mai puţine goluri, astfel că este pe locul doi, în timp ce Chindia ocupă locul al treilea, cu 36 de puncte. Însă formaţia sibiană nu a jucat încă meciul din acestă etapă.

FC Argeş – Olimpia Satu Mare, 2-1.

Partidele Academica Clinceni – CS Baloteşti şi CS Mioveni – AFC Hermannstadt vor avea loc duminică, de la ora 14.00, respectiv luni, de la ora 18.00.